صفر تا صد تحصیل در ترکیه

صفر تا صد تحصیل در ترکیه

صفر تا صد تحصیل در ترکیه ۲۰۱۹


شرایط کلی برای ادامه تحصیل در دانشگاههای ترکیه
از آنجاییکه رتبهء علمی دانشگاههای ترکیه روندی رو به رشد دارد ، مدتیست که برای اتباع خارجی و به ویژه همسایگان این کشور ،مقصد مناسبی برای ادامه تحصیل قلمداد میشود .

بخصوص هموطنان ایرانی به خاطر سهولت دسترسی و رفت و آمد و همچنین امکانات اقامتی مناسبتر ، ترجیح میدهند برای ادامه تحصیلات ترکیه را انتخاب کنند . به این منظور شرایطی وجود دارد که با آگاهی به آنها میتوان انتخاب بهتر و منطقی تری برای ورود به دانشگاههای ترکیه داشت .

شرایط کلی ورود به دانشگاههای ترکیه برای اتباع خارجی
۱- داوطلبان برای ورود به دانشگاههای ترکیه می‌باید دارای مدرک فارغ التحصیلی از دوره متوسطه ( دیپلم ) باشند و یا دانش آموز سال آخر تلقی شوند.

۲- داوطلبان ورود به دانشگاههای ترکیه میباید تابعیت خارجی داشته ; یا در صورت وجود دو تابعیتی میتوانند هموطن یکی از کشورهای دیگر‌باشند به شرطی‌که تابعیت اول آنها از کشور دیگری جز ترکیه باشد.

۳- افرادی که دارای تابعیت جمهوری ترکیه بوده; ولی دوران سه سال آخر خود را در کشور های دیگربه پایان برسانند; به عنوان داوطلب خارجی محسوب میشوند.

۴- افرادی که خارجی بوده ولی به جهت آیین نامه انضباطی از یکی از دانشگاهها و یا موسسات آموزش عالی اخراج شده باشند; نمیتوانند به عنوان دانشجوی خارجی و داوطلب ورود به دانشگاههای ترکیه برشمرده شوند.

۵-داوطلب ابتدا می باید دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کرده و برای شرکت در آزمون YÖS همان دانشگاه ثبت نام به عمل بیاورد . ( بعضی از دانشگاهها ، رتبه YÖS دانشگاه دیگری را نیز قبول میکنند)

۶- محدودیتی در انتخاب تعداد دانشگاه برای ثبت نام آزمون YÖS وجود ندارد

۷- به منظور ادامه تحصیل در ترکیه ، برای دانشجویان خارجی ، مرتبط بودن رشته تحصیلی در مدرسه با رشته انتخابی در دانشگاه حائز اهمیت نیست .

۸-هر دانشگاه ، در هر سال تحصیلی ممکن است سهمیه متغیری برای پذیرش دانشجویان خارجی داشته باشد ( پس در نظر گرفتن این تعداد ، شانس ورود به آن دانشگاه را تغییر میدهد)

۹- چنانچه دو دانشجوی خارجی ، امتیاز یکسانی در آزمون‌بدست آورند اولویت پذیرش بعد از نمره آزمون ، نمره کل دیپلم و اگر این نمرات نیز یکسان باشد شرط سنی می باشد.

۱۰- اعتبار آزمون یوس در بعضی دانشگاه ها دو سال و در بعضی دانشگاه ها یکسال می باشد.

اصول و شروط دانشگاهها در جذب و پذیرش دانشجویان خارجی

۱- دانشگاهها با در نظر گرفتن امتیاز کنکور ویژه دانشجویان خارجی YÖS ، آزمونهای بین المللی ، و یا آزمونهای ورودی اعمال شده از سوی خود دانشگاهها میتوانند با در نظر گرفتن امتیاز کسب شده در آزمونهای فوق نسبت به رشته و دانشگاه ، برای پذیرش دانشجوی خارجی اقدام نمایند .بیشترین انتخاب از طریق آزمون YÖS انجام میگیرد .

۲- دانشگاهها علاوه بر اعمال شروط عمومی‌ فوق ، میباید شرط لازم را در خصوص تأمین مالی هر دانشجو در حین تحصیل در کشور به عنوان پشتوانه مالی مد نظر قرار دهند و از دانشجویان خارجی این پشتوانه درخواست شود.

۳- هر دانشجوی خارجی که برای ادامه تحصیل در کشور ترکیه اقامت خواهد نمود، باید توسط دانشگاهها و موسسات آموزش عالی ، از مشروح شرایط اقامت مطلع شده و دانشگاه اقامت تحصیلی آنها را طلب نماید .در مقابل دانشگاه موظف است “برگه پذیرش” و یا مدرک همسان با آن را برای دانشجوی خارجی صادر نماید.

۴- دانشگاهها و موسسات آموزش عالی برای زمینه سازی جهت جذب و پذیرش دانشجویان خارجی و جهت هموار ساختن مسیر انتخاب سهل و آسان برای ادامه تحصیل در ترکیه ، باید مدارک و برگه‌های راهنما و کاتالوگهای لازم را که در برگیرنده اطلاعات کافی و لازم در خصوص ادامه تحصیل ،شرایط و اصول آن میباشدبرای داوطلبان خارجی تهیه نموده و در دسترس آنها قرار دهند ; به همین منظور و برای تشویق خارجیان برای ادامه تحصیل در دانشگاهها و موسسات آموزش عالی ترکیه; ترتیب دادن نمایشگاهها و شرکت در آنها و همچنین ایجاد شعبه و دوایر دانشجویان اتباع خارجی در حوزه دانشگاهها پیشنهاد میشود.

۵- لازم است موسسات آموزش عالی و دانشگاهها ، تقویم سالانه خود را در جذب دانشجویان خارجی به صورت واضح و مشخص تنظیم و با اعلام سهمیه مورد نظر و میزان پذیرش به وزارت علوم و آموزش عالی اعلام نمایند.

۶- از تمامی‌دانشجویان خارجی که مایل به ادامه تحصیل در دانشگاههای ترکیه میباشند ; میبایستی مدرک دال بر تسلط و آشنایی کامل به زبان ترکی استانبولی اخذ شود که این درخواست در میان شرایط جذب دانشجوی خارجی مد نظر قرار گرفته و مدرک معتبر مربوط به آن که نشان دهنده سطح آشنایی دانشجوی خارجی به زبان ترکی است در کنار سایر مدارک در هنگام ثبت نام درخواست شود. که مدرک تومر معروفه. موسسه طباعلم تنها نماینده آزمون تومر دانشگاه قاضی در کل ایران هست.

شرایط کلی تحصیلات تکمیلی در ترکیه
براي اقدام به ادامه تحصيل در مقاطع فوق ليسانس و دكترا در ترکیه بايد موارد کلی زير را مد نظر داشت.

چنانچه از ایران برای ادامه تحصیل میخواهید اقدام کنید ضروریست که تمام مدارك به زبان ترکی استانبولی ترجمه رسمی شده و تاييديه كنسولگري تركيه در ایران را داشته باشند .

شرایط کلی اقدام به ثبت نام در دانشگاههای ترکیه :

۱-اعتبار سنجی دانشگاه مبداء
‏(Tanıtım Belgesi )

اولین و مهم ترین گام در راستای اخذ پذیرش از دانشگاه های ترکیه (قبل از انجام هر گونه اقدامی نظیر شرکت در آزمون فوق لیسانس و دکترا یا زبان و یا … ) این است که باید نسبت به حصول اطمینان از اعتباردانشگاه/دانشگاه های مقاطع قبلی خود در شورای آموزش عالی ترکیه موسوم به ( یوک ) اقدام کنید . متاسفانه طی یک سال گذشته عدم توجه به این موضوع ، منجر به اخراج تعدادی از دانشجویان ایرانی دانشگاه های ترکیه گردیده است.برای این منظور داوطلب بایستی به شورای آموزش عالی ترکیه واقع در بیل کنت آنکارا مراجعه کند و درخواست کتبی خود را با عنوان ” شناسایی و تایید مقاطع قبلی ” با ذکر نام دانشگاه / دانشگاههای قبلی ، ارائه دهد . مراحل اداری دریافت این برگه بسیار کوتاه بوده و طی زمان اندکی صادر میگردد .

این برگه Tanıtım Belgesi نامیده میشود .

معمولا در مورد دانشگاه های اصلی و دولتی ایران (وزارت علوم و وزرات بهداشت – دوره های روزانه و شبانه ) و دانشگاه آزاد مشکلی بوجود نمیاید ولی ضروریست جهت اطمینان بیشتر ، این مورد در خصوص فارغ التحصیلان کلیه دانشگاهها صورت بگیرد.

باید بدانید که ارائه این برگه در مراحل ثبت نام به منظور اخذ پذیرش الزامی نیست ولی با توجه به اینکه بعد از قبولی و اشتغال به تحصیل این موضوع توسط (یوک) بررسی میگردد ، بهتر است که قبل از هر اقدامی این مدرک را دریافت کنید .

چنانچه دانشگاه بعدا” مدرک دانشگاه مبداء شما را شناسایی کرده و آنرا به رسمیت نشناسد ، طبق قانون با شما برخورد شده و در هر مقطعی که باشید از دانشگاه اخراج خواهید شد.

۲- ترجمه گواهینامه های تحصیلی و ریز نمرات
جهت ثبت نام برای اخذ پذیرش از دانشگا ههای ترکیه در مقاطع فوق لیسانس و دکترا باید کلیه مدارک مربوط به مقطع/مقاطع قبلی ، بعد از ترجمه به زبان ترکی استانبولی توسط مترجم رسمی وزارت دادگستری ایران و تایید توسط وزارت امور خارجه ایران و نهایتا تایید توسط سفارت ترکیه در تهران (یا سرکنسول های این کشور در تبریز یا ارومیه یا مشهد ) توسط خود داوطلب یا وکیل قانونی ایشان به دانشگاه مربوطه ارائه داده شود .

لازم به توضیح است که اصل مدارک ترجمه شده بعد از کپی برابر اصل سازی به داوطلب بازگردانده می شوند . همچنین برای مدارک معادلسازی انجام میشود و این به خاطر این است که با توجه به اینکه مبنای ارزشیابی نمرات در ایران عدد ۲۰ می باشد در طی مراحل ثبت نام بایستی معدل مقطع قبلی داوطلب توسط مسئول ثبت نام دانشکده براساس مبنای ۱۰۰ محاسبه گردد

در صورتی که داوطلبی فارغ التحصیل دوره کاردانی و سپس کارشناسی ناپیوسته بوده باشد ، بایستی نمره معدل وی به صورت میانگینِ معدل دوره کاردانی و معدل کارشناسی محاسبه و سپس به میزان آن بر مبنای ۱۰۰ تبدیل بشود.

چنانچه قرار باشد خود دانشجو در مراحل ثبت نام حضور نداشته باشد ، باید وکیل قانونی ایشان اصل مدارک را همراه خود جهت ارائه به مسئول ثبت نام داشته باشد .

۳-مدارک عمومی مورد نیاز برای ثبت نام ( کارشناسی ارشد )
مدرك ليسانس ۴ ساله (کاردانی و کارشناسی ناپیوسته در صورت فنی و حرفه ای بودن )

ريز نمرات ( با حداقل معدل ١٣ )

‏TÖMER در آزمون زبان ترکی C1نمرهء

ترجمه پاسپورت به تركي

چهار قطعه عكس ٤*٦

مقطع دكترا

مدرك ليسانس ۴ساله و فوق ليسانس

ريز نمرات ( با حداقل معدل ١٣ از ليسانس و حداقل ١٥ از ارشد )

‏TÖMER در آزمون زبان ترکی C1 نمره

ترجمه پاسپورت به تركي

چهار قطعه عكس ٤*۶

معرفی آزمون آلس ALES:

شرکت در آزمون آلس یا امتحان ورودی تحصیلات تکمیلی ترکیه ، برای داوطلبان اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد و دکترای تمام رشته ها اجباری است و نمره اخذ شده در این امتحان در رشته های علوم سلامتی مانند پرستاری و مامایی و تغذیه و علوم انسانی کمتر مهم بوده ولی در رشته های فنی مهندسی بسیار حائز اهمیت است .

گاهی مشاهده شده که تعداد سهمیه دانشگاه برای پذیرش دانشجویان خارجی چندین نفر بوده و افراد ثبت نام کننده فقط یک نفر خارجی بوده و فورا پذیرش شده است. نمره زبان ترکی و انگلیسی برای پذیرش در دانشگاههای ترکیه ، مهمتر از نمره این آزمون است .

‏GRE آزمون
مهمترین و شناخته شده ترین آزمون استاندارد علمی دنیا، که مورد نیاز بیشتر دانشگاههای رده بالای دنیا بخصوص در آمریکا و کاناداست .این آزمون برای مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا مورد استفاده قرار میگیرد . بخصوص در دانشگاههای انگلیسی زبان در ترکیه ، ارائهء GRE به جای ALES در دستور کار پذیرش و ثبت نام وجود دارد .در واقع هدف از برگزاری این آزمون ، سنجش توانایی علمی متقاضی در دوره های تحصیلات تکمیلی است .

دو نوع است : عمومی و تخصصی GREآزمون

‏GRE General
دارای دو نوع کامپیوتری و برگه امتحانی می باشد. در حال حاضر بیشتر مراکز امتحانی ، آزمون کامپیوتری را برگزار میکنند. هردو آزمون شامل شش قسمت هستند :

‏Analytical Writing1-

این قسمت مربوط به توانایی نوشتاری به زبان انگلیسی و استدلال و تجزیه و تحلیل موضوع ارایه شده است. در این بخش از متقاضی دربار ه دو موضوع مختلف تست نوشتاری گرفته می شود. نمره این بخش بین صفر تا شش می باشد

‏Verbal Reasoning3 ۲-

دو بخش دیگرتست شامل تست توانایی خواندن متون علمی و برداشت صحیح از موضوع مقاله می باشد. هر بخش از این قسمت دارای ۲۰ سوال است که باید در مدت ۳۰ دقیقه به آنها پاسخ داده شود. نمره خام این بخش بین ۱۳۰ تا ۱۷۰ می باشد

.

‏Quantitative Sections 4-5

این دو بخش مربوط به آزمون و استدلال ریاضی است. هر بخش تست ریاضی شامل ۲۰ سوال است که باید در مدت ۳۵ دقیقه با آن پاسخ داده شود. سوالات ریاضی این بخش بیشتر ریاضیات پایه می باشد. نمره خام این بخش بین ۱۳۰ تا ۱۷۰ می باشد.

‏Experimental 6-

این بخش تحقیقی و یا تجربی می باشد. ممکن است به صورت تست ریاضی، نوشتاری و یا متن خواندنی باشد. نمره این قسمت در میانگین نمره متقاضی محسوب نمی گردد و ممکن است آزمون این قسمت به صورت بخشی از قسمت های دیگر آزمون ارایه گردد

آزمون موضوعی GRE Subject Tests
علاوه بر آزمون عمومی، آزمون تخصصی هم برای ۸ رشته برگزار میشود که مدت آن ۱۷۰ دقیقه میباشد . رشته های زیر شامل این آزمون هستند :

‏Biochemistry, Cell and Molecular Biology

‏Biology

‏Chemistry

‏Computer Science

‏Literature in English

‏. Mathematics

‏Physics

‏Psychology

نکته مهم این است که ممکن است بعضی از دانشگاهها برای آزمون زبان انگلیسی ، نمرات آیلتس یا تافل شما را چنانچه بیش از ۲ سال از آن نگذشته باشد قبول بکنند . بطور کل نکاتی که در بالا اشاره شد ، روال کلی اقدام به ثبت نام برای تحصیلات تکمیلی است و ممکن است شرایط جزئی تر بنابر دانشگاه تفاوت کند .

فیلدهای دلخواه برای نمایش را انتخاب کنید. سایر فیلدها مخفی می شود. برای ترتیب دلخواه فیلدها را به محل دلخواه بکشید و رها کنید.
 • عكس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • موجودی
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • وزن
 • ابعاد
 • اطلاعات تکمیلی
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • فیلدهای سفارشی
مقایسه
علاقمندی ها 0
توجه: شما مجاز به کپی محتوا یا مشاهده سورس نیستید!!

رایگان برای 10 روز

دوره کارشناسی ارشد سرمایه گذاری شخصی

مشترک شوید و جایزه بگیرید!
اطلاعات شما هرگز با شخص ثالث به اشتراک گذاشته نمی شود